Рецензии на книгу «Перекрестья видимого» Жан-Люк Марьон

В книге разворачиваются темы, связанные с проблемой образа в современной визуальной культуре. Отталкиваясь, с одной стороны, от анализа живописи, от Рафаэля и Дюрера до Серра и Круса-Диеса, разбирая, с другой стороны, основания доктрины почитания образов, известный феноменолог и теолог Ж.-Д. Марьон показывает, что видимому требуются особые условия, чтобы появиться, и эти условия невидимы. Видимое само по себе, видимое в качестве только зрелища может быть описано лишь в соответствии с логикой...
Demetrios написал(а) рецензию на книгу
Оценка:

Цікава філософська праця, присвячена проблемам видимого і невидимого у візуальному. Починається як робота з естетики, фактично повністю на матеріалі образотворчого мистецтва, а потім переходить у своєрідний богословський трактат. Власне, ота остання богословська частина, присвячена іконі, була для мене найменш зрозуміла. Можливо через те, що ікона і мистецтво для мене зовсім різні поняття.

Хоча загалом думки Маріона приблизно зрозумілі, він протиставляє ікону ідолу, підкреслює, що у справжньому творі мистецтва обов’язково проявляється невидиме, а справжня картина є результатом переходу зі світу невидимого у світ видимого, дає оригінальні спостереження стосовно перспективи (найбільш цікава і захоплива для мене частина).

Мінусами є досить важкувата мова, особливо для філософськи непідготовленого читача. Напевне, щоб краще розуміти Маріона, слід добре орієнтуватися, як мінімум, у феноменології.